150L/AK150L
Short Description
CLASS 150 CAST BRONZE,GATE VALVES,SCREWED BONNET,INSIDE SCREW,AND SCREWED ENDS.,END TO END:KITZ STANDARD,END CONNECTION:ASME B1.20.1,WALL THICKNESS:KITZ STANDARD,TEST STANDARD:KITZ STANDARD. ・Water, oil, gas 200psi / Saturated steam 125psi
Product Specification
TYPE : GATE VALVE
FIGURE : 150L/AK150L
PRESSURE : CLASS 150
END CONNECTION : BS21 / NPT
SIZE : 1/2 - 2
BODY : Cast Bronze
BONNET : Cast Bronze
STEM : Cast Bronze
DISC : Cast Bronze
Rising Stem
Screwed Bonnet
W.O.G. non-shock
300 psi, Saturated steam pressure 150 psi